I AIDA ingår en mängd övningar. Det kan vara både samarbetsövningar och värderingsövningar. Jag lägger här ut tre övningar men det finns många fler. Om ni kontaktar oss för ett föredrag, kan ni få det kompendiet. Två av övningarna ligger på fil nedan.
Lektionsplanering AIDA
Samarbetsövning - SUGRÖRSLEKEN
Mål: Att eleverna tränas i att samarbeta
Att ”svetsa” ihop grupperna
Lära dem lyssna på andra
Att få en klarare bild av Vision, förståelse och kreativitet
Tid: 25 minuter Material: sugrör ( en hel del) men det går lika bra med tandpetare och tejp
Genomförande:
1. Dela in klassen i ett antal grupper så att det är 4-5 personer i varje grupp
2. Tala om för klassen att det skall göra något som kallas för sugrörsleken - men vänta med att tala om syftet med leken.
3. Dela ut till varje grupp 3 sugrör ( tre tandpetare och tre tejpbitar)
Obs! ingen får röra dessa innan du sätter igång dem.
4. De skall sätta ihop dessa sugrör ( eller tandpetare och tejp) så fort som möjligt. När de gjort detta får de lugnt och stilla gå och hämta tre nya sugrör. De skall bygga ett så högt torn som möjligt med hjälp av dessa sugrör under 5 minuter. De får endast använda sugrören – inga andra hjälpmedel
5. När 5 minuter förflutit stoppar man tävlingen och alla grupper måste släppa sin modell. Den modell som är högst och lyckas stå av sig själv i en minut vinner tävlingen.
Efter diskussion
6. Ställ följande frågor:
Hur samarbetade ni ?
Vad gick bra i ert samarbete?
Hur kom ni fram till er lösning av hur er modell skulle se ut?
Hur kommer vision, förståelse och kreativitet in i denna övning?
Vad ville övningen visa?
Vad är det bästa med att ha en denna typ av övning?`
Hur skulle ni gjort för att ert torn skulle ha blivit ännu högre?